Şeytan Ruhlu İnsanlar

Les Diaboliques

Şeytan Ruhlu İnsanlar 1955 Fransa yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Les Diaboliques olan film Türkiye’de Kasım 1957’de gösterilmişti.

Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın birlikte yazdıkları Celle qui n’était plus adlı romanlarından senaryosunu Jérôme Géronimi’nin uyarlayıp yazdığı filmi Henri-Georges Clouzot yönetmiştir. Filmin senaryosuna da katkıda bulunan Clouzot aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Önemli rollerde Simone Signoret, Véra Clouzot ve Paul Meurisse oynamışlardır.

Özet

Fransa’nın taşrasındaki bir yatılı okulun sadist müdürü Michel (Paul Meurisse) ‘in, mülkiyeti karısı Christina (Véra Clouzot) ‘ya ait olan okuldaki öğretmenlerden biri olan Nicole (Simone Signoret) ile ilişkisi vardır. Bencil ve acımasız bir adam olan Michel, metresi Nicole’e de kalp hastası olan karısına davrandığı gibi kötü davranmaktadır. Karısı ve metresi birlikte her ikisine de acı çektiren okul müdürünü ortadan kaldırmak için bir plan yaparlar. Önce Michel’i zehirledikten sonra banyo küvetinde boğarlar ve bir süreliğine okulun bahçesindeki bakımsız ve pis havuza atarlar. Havuzun suyu beklenmedik bir şekilde boşaltıldığında cesedin orada olmadığını görürler.

Oyuncu kadrosu

Aktör/Aktris Rolü
Simone Signoret Nicole Horner
Véra Clouzot Christina Delassalle
Paul Meurisse Michel Delassalle
Charles Vanel Alfred Fichet,komiser
Jean Brochard Plantiveau,kapıcı
Pierre Larquey M.Drain, öğretmen
Michel Serrault M. Raymond, hafiye
Thérèse Dorny Mme. Herboux
Noël Roquevert M. Herboux
Yves-Marie Maurin Moinet
Georges Poujouly Soudieu, öğrenci
Georges Chamarat Dr. Loisy
Jacques Varennes M. Bridoux, öğretmen
Robert Dalban Oto tamircisi
Jean Lefebvre Asker

 

Yönetmen Henri-Georges Clouzot
Yapımcı Henri-Georges Clouzot
Senarist Jérôme Géronimi
Henri-Georges Clouzot
Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın romanlarından
Oyuncular Simone Signoret
Véra Clouzot
Paul Meurisse
Müzik Georges Van Parys
Görüntü yönetmeni Armand Thirard
Kurgu Madeleine Gug
Stüdyo Filmsonor
Vera Films
Dağıtıcı Cinedis
Janus Films
The Criterion Collection(DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Korku,gerilim,suç
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1955
Çıkış tarih(ler)i 29 Ocak 1955, Fransa
Kasım 1957, Türkiye(Saray Sineması)
Süre 114 dakika
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Diğer adları Diabolique (ABD)
The Devils (ABD-TV)
The Friends (İngiltere)
Die Teuflischen (Almanya)
I Diabolici (İtalya)

 

Şeytan Ruhlu İnsanlarhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Les_Diaboliques_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Les_Diaboliques_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemLes Diaboliques filmi,Les Diaboliques filminin afişi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filmi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin afişi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin aldığı ödüller,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin başrol oyuncuları,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin bütçesi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin çıkış tarihi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin dağıtıcı firma,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin film afişi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin filmi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin fragman,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin hangi ülke yapımı,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin hasılat,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin imdb puanı,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin müziği,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin oyuncular,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin oyuncuları,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin senarist,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin süresi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin türkçe altyazılı fragman,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin türkçe ismi,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin yapımcısı,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin yönetmen,Şeytan Ruhlu İnsanlar filminin yönetmeni
Şeytan Ruhlu İnsanlar Les Diaboliques Şeytan Ruhlu İnsanlar 1955 Fransa yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Les Diaboliques olan film Türkiye'de Kasım 1957'de gösterilmişti. Pierre Boileau ve Thomas Narcejac'ın birlikte yazdıkları Celle qui n'était plus adlı romanlarından senaryosunu Jérôme Géronimi'nin uyarlayıp yazdığı filmi Henri-Georges Clouzot yönetmiştir. Filmin senaryosuna da katkıda bulunan Clouzot aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Önemli rollerde Simone Signoret, Véra Clouzot ve Paul Meurisse oynamışlardır. Özet Fransa'nın taşrasındaki bir yatılı okulun sadist müdürü...