Sıkıysa Yakala

Catch Me if You Can

Sıkıysa Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır. Abagnale’i Leonardo DiCaprio canlandırırken, filmin diğer önemli oyuncuları Tom Hanks, Christopher Walken, Amy Adams, Martin Sheen ve Nathalie Baye’dir.

Filmin gelişim süreci 1980’li yıllara uzanmaktadır. 2000’li yılların başlarında David Fincher, Gore Verbinski, Lasse Halström, Milos Forman ve Cameron Crowe gibi film yönetmenleri Sıkıysa Yakala projesinde yer alma konusunda anlaştılar. Büyük BalıkBir Geyşanın Anıları gibi projelerden ayrılan Spielberg (aslında yapımcı olarak katılmıştı), yönetmen olarak katılma kararı aldı. Filmin çekimleri 2002 yılının Şubat ayından Mayıs ayında kadar sürdü. Film, finansal ve eleştirel yönden başarı elde ederken gerçek Abagnale de filmi oldukça başarılı bulduğunu söyledi. Bu film ile aynı adı taşıyan bir Broadway müzikali ise halen yapım aşamasındadır.

Özet

Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio), 1963 yılında babası Frank Abagnale Sr. (Christopher Walken) ve Fransız olan annesi (Nathalie Baye) ile New Rochelle, New York’da yaşamını mutluca sürdürmekte olan 15 yaşında bir gençtir. Gelir vergisi sahtekarlığı yüzünden Frank Abagnale Sr.’nin bankadaki parasına el konulmasının ardından, aile daha küçük bir eve taşınmak zorunda kalır. Paula, kocasının arkadaşı Jack (James Brolin) ile kaçamak bir ilişki yaşar. Bu esnada Frank de sözde ara öğretmen olarak Fransızca sınıfında ders vermektedir. Anne ve babası boşanmaya karar verince, Frank evden kaçar. Beş parasız olarak evden kaçışının ardından, kendine güven gerektirecek yasadışı işlere soyunur. Frank’in üçkağıtçılığı zamanla gelişir, hatta kendisini bir havayolu pilotu gibi tanıtmaya başlar. Sahte Lufthansa & Pan – Am maaş bordrolarını bozdurarak 2.8 milyon Amerikan dolarının üzerinde para almayı başarır.

Bu esnada, FBI banka sahtecilikleri uzmanı Carl Hanratty (Tom Hanks)’de üslerinden aldığı az bir bilgi ışığında Frank’in peşine düşer. Carl ve Frank bir otel odasında karşılar fakat Frank kendisininde gizli serviste çalıştığını, adının Barry Allen olduğunu söyleyerek Carl’ı kandırmayı başarır. Carl aptal durumuna düşürülmesine sinirlenir, çünkü Frank bu yalanı sayesinde oradan uzaklaşmıştır. Bir Noel arefesinde, Carl çalışırken Frank, onu arar ve Carl’ı aptal durumuna düşürdüğü için ondan özür dilemek ister. Carl, Frank’ın özrünü kabul etmez, Frank’in en kısa bir zamanda yakayı ele vereceğini söyler ve ardından gülmeye başlar; çünkü Frank’in kendisini, konuşabileceği başka kimsesi olmadığı için aradığını anlamıştır. Frank telefonu kapatır, Carl araştırmasına devam eder ve bir müddet sonra “Barry Allen” isminin The Flash adlı çizgi romandan alındığını fark ederek Frank’in henüz çocuk yaşta birisi olduğunu anlar.

Frank aynı zamanda doktor ve Louisiana’da avukat olarak kendisini tanıtmakla kalmaz, Brenda (Amy Adams)’a da aşık olur. Carl ise düğün gününe kadar Frank’i takip eder ve Frank de Brenda’ya kendi hakkındaki gerçekleri söyleyerek kendisiyle kaçmak istediğini söyler. Evden gizlice ayrılırken de iki gün içinde kaçmak için buluşmaları gerektiğini söyler. Havaalanında yem olarak tutulan Brenda’nın geldiğini görür ama aniden etrafta çok sayıda FBI ajanı olduğunu da fark ederek kendisine tuzak kurulduğunu anlar ve bir şekilde kurtularak Avrupa’ya uçar. Yedi ay sonra Carl, amirine Frank’in artık tüm dünyada sahtecilik yaptığını ve kontrolden çıktığını söyler. Amirinden Avrupa’ya gidip ve onun izini sürmek için izin ister. Her ne kadar amiri izin vermese de, Carl çekleri usta bir matbaacıya göstererek onların Fransa’da basıldığını doğrulatır. Carl, Frank’in annesi Paula’nın bir görüşme esnasında Montrichard, Fransa doğumlu olduğunu söylediğini hatırlaması üzerine, doğuca oraya giderek Frank’i bulur ve onu kendisiyle birlikte sessizce dışarı çıkmaması halinde Fransız polisinin onu öldüreceğini söyler. Frank başta Carl’ın şaka yaptığını zanneder fakat Carl, ona yalan söylemediğine dair söz verince birlikte dışarı çıkarlar ve Fransız polisi Frank’i hapishaneye götürür. Bu esnada Carl da Frank’e kendisini en kısa zamanda Amerika’ya götüreceğini söyler.

Olaylar Frank’in uçakta Fransa’dan Amerika’ya gidişiyle devam eder. Carl, Frank’e babasının öldüğünü söyler. Üzüntü içerisinde kahrolan Frank, tuvaletteki klozeti yerinden söküp New York’a inişin ardından, iniş takımlarının bulunduğu yerden kaçarak eski evine gider ve orada annesini, Jack Barnes’ı ve üvey kardeşi olduğunu düşündüğü küçük bir kız çocuğunu görür. Frank her şeyi bırakarak hapishanede cezasını çekmeye başlar, Carl da ara sıra onu ziyaret etmektedir. Carl’ın kendisine götürdüğü bazı çeklerden birinin sahte olduğunu rahatça ayırt etmesi sonucu Carl, Frank’i FBI yetkilileriyle görüştürmeye karar verir. Mülakatta Frank’e FBI’ın banka sahtekarlıkları bölümünde çalışması durumunda cezasını geri kalanını çekmeyeceği söylenir ve Frank, Carl’ın nezareti altında bunu kabul eder. Bazı seferler, Frank tekrar bir havayolu pilotu olma özlemi içerisindedir ve heyecanlı kaçışlar planlar. Carl, on tekrar yakalayarak istediği yere uçabileceğini söyler ve “Bazen yalanlar dünyasında yaşamak kolaydır” diyerek, Frank’e kimsenin kendisini kovalamadığını, ancak onun yine geri döneceğini bildiğini söyler.

Pazartesi günü bir sürelik gecikmeden sonra Frank gerçekten de geri döner ve Carl, onun yaşamının hep sahtecilikle geçmediğini, Frank’in Louisiana baro sınavını iki haftalık bir çalışma sonucunda geçtiğini anlar. Filmin bitiş yazısında ise Frank’in mutlu bir evliliğe sahip olduğu, üç oğluyla birlikte Midwest’te yaşadığı ve Carl ile halen çok iyi dost oldukları yazar. Frank dünyanın en azılı çek sahtecilerinin yakalanmasına yardımcı olması ve taklit edilemeyen çekler yapması sayesinde milyon dolarlar kazanmaya devam ediyor.

Oyuncular

  • Frank Abagnale Jr. rolünde Leonardo DiCaprio: Frank henüz 19 yaşında bile değilken, Pan-Am pilotu, doktor ve Louisiana’da savcı olarak kılıktan kılığa bürünmesi sayesinde milyonlarca dolar değerinde çek dolandırıcılığında bulundu.
  • Carl Hanratty rolünde Tom Hanks: Bir FBI ajanı olarak filmin genelinde Frank Jr.’ın peşinde görülür. Hanratty’nin çoğu arkadaşı çek sahteciliğini ciddiye almaz ve çoğu zaman onunla dalga geçerler. Hanratty boşanmıştır ve kızıyla karısı Chicago’da yaşamaktadır. Filmin sonunda Carl ve Hanretty sıkı arkadaş olurlar.
  • Frank Abagnale Sr. rolünde Christopher Walken: Frank’in babası ve II. Dünya Savaşı gazisidir. Frank Sr., gelir vergisi kaçırdığı için karısı Paula’yı ve servetinin büyük bir kısmını kaybetmiştir. Daha sonra bir tren istasyonunda merdivenlerden düşerek ölür.
  • Brenda Strong rolünde Amy Adams: Georgia’ya hemşirelik yapmaya gelmeden önce düşük doğum yapmıştı. Çok katı kurallara sahip Lutheran ailesi, Frank Jr.’a rastlayana kadar onu evlatlıktan reddetmişti.
  • Roger Strong rolünde Martin Sheen: Brenda’nın babası ve Carol’un kocası. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun olan Roger Strong, Louisiana’da oldukça sert, düzenli bir avukattır ve Frank’in de hukuk fakültesinden mezun olduğuna kolayca inanmıştır.
  • Paula Abagnale rolünde Nathalie Baye: Paula ile Frank Sr. ile II. Dünya Savaşı sırasında Montrichard, Fransa’da tanıştıktan 6 hafta sonra evlenmişlerdir. Paula, Barnes ile evlenmek için Frank Jr. henüz yaşındayken Frank Sr.’den boşanır. Paula ikimci evliliğinden küçük bir kız çocuk sahibi olmuştur.
  • Jack Barnes rolünde James Brolin: Frank Sr. ile birlikte New Rochelle’de New York Rottery kulübüne üyedirler. Sonraları Jack, Paula ile ilişki yaşar ve bu onu boşanmaya kadar sürükler.
  • Carol Strong rolünde Nancy Lenehan: Brenda’nın annesi ve Rogers’ın karısıdır. Frank Jr.’ın doktor, avukat ve Lutheran olduğunun büyüsüne kapılarak kızının evlenmesini hoş karşılamıştır.

Ellen Pompeo ve Elizabeth Banks de filmde küçük rollerde yer aldılar Brian Howe, Frank John Hughes, Chris Ellis, FBI ajanlarını canlandırdılar. Jennifer Garner da telefon kızı rolünde cameo yaptı. Gerçek Frank Abagnale ise filmdeki karakterini tutuklamak için Fransız polisi rolünü oynadı.

Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Steven Spielberg
Michel Shane
Walter F. Parkes
Laurie MacDonald
Senarist Kitap:
Frank Abagnale
Stan Redding
Senaryo:
Jeff Nathanson
Oyuncular Leonardo DiCaprio
Tom Hanks
Christopher Walken
Amy Adams
Martin Sheen
Nathalie Baye
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Janusz Kamiński
Kurgu Michael Kahn
Dağıtıcı DreamWorks
Türü Macera
Yapım yılı 2002, ABD
Süre 141 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 52 milyon $
Hasılat 352,114,312 $

 

Sıkıysa Yakalahttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Catch_Me_If_You_Can_2002_film_afişi.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Catch_Me_If_You_Can_2002_film_afişi-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemCatch Me if You Can filmi,Catch Me if You Can filminin afişi,Sıkıysa Yakala filmi,Sıkıysa Yakala filminin afişi,Sıkıysa Yakala filminin aldığı ödüller,Sıkıysa Yakala filminin başrol oyuncuları,Sıkıysa Yakala filminin bütçesi,Sıkıysa Yakala filminin çıkış tarihi,Sıkıysa Yakala filminin dağıtıcı firma,Sıkıysa Yakala filminin film afişi,Sıkıysa Yakala filminin filmi,Sıkıysa Yakala filminin fragman,Sıkıysa Yakala filminin hangi ülke yapımı,Sıkıysa Yakala filminin hasılat,Sıkıysa Yakala filminin imdb puanı,Sıkıysa Yakala filminin müziği,Sıkıysa Yakala filminin oyuncular,Sıkıysa Yakala filminin oyuncuları,Sıkıysa Yakala filminin senarist,Sıkıysa Yakala filminin süresi,Sıkıysa Yakala filminin türkçe altyazılı fragman,Sıkıysa Yakala filminin türkçe ismi,Sıkıysa Yakala filminin yapımcısı,Sıkıysa Yakala filminin yönetmen,Sıkıysa Yakala filminin yönetmeni
Sıkıysa Yakala Catch Me if You Can Sıkıysa Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.'nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg'in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.'ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia'da doktor ve Louisiana'da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl...