Sonsuz Ölüm

Butch Cassidy and the Sundance Kid

Sonsuz Ölüm 1969 ABD yapımı western macera filmidir. Özgün adı Butch Cassidy and the Sundance Kid olan film Aralık 1971’de Türkiye ‘de sinemalarda gösterime girmiştir.

Senaryosunu William Goldman’ın yazdığı filmi George Roy Hill yönetmiş, önemli rollerinde Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross ve Strother Martin oynamışlardır. Yapımcılığını John Foreman’ın üstlendiği filmin müzikleri Burt Bacharach ‘a aittir.

Tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman) ve ortağı The Sundance Kid’in (Robert Redford) 20. yüzyıl’ın hemen başında vahşi batıda ve Bolivya topraklarında geçen maceraları anlatılmaktadır. Film tarihi gerçeklere fazla bağlı kalmamış, uzak batının bu efsanevi suç ikonlarını günümüz seyircisine sevimli ve sempatik göstermiştir.

Film 4 Oscar ödülünün yanı sıra BAFTA ve Altın Küre dahil çeşitli yarışmalarda 17 ödül daha kazanmıştır. Filmin tema müziği olan Raindrops Keep Falling on My Head, Burt Bacharach ‘a Oscar ve Grammy ödülleri başta olmak üzere birçok yarışmada ödül getirmişti. Müzik dışında “En İyi Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetimi” dallarında da Akademi Ödülleri bu filme verilmişti. Yine bir ödüllü western olan Sam Peckinpah’ın Vahşi Belde (The Wild Bunch) filmi ile aynı yıl gösterime girmesine rağmen, “Sonsuz Ölüm”ün alaycı ve alışılagelmişin dışında kalan mizahi yapısı, Peckinpah’ın vahşi ve şiddet içeren filmi karşısında daha çok puan topladı. Butch Cassidy ve Sundance Kid mecbur kalmadıkça öldürmüyorlar, ölüme giderken bile espri yapabiliyorlardı.

“Sonsuz Ölüm” , 2003 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Oyuncu Kadrosu

  • Paul Newman … Butch Cassidy
  • Robert Redford … The Sundance Kid
  • Katharine Ross … Etta Place
  • Strother Martin … Percy Garris
  • Henry Jones … Bisiklet satıcısı
  • Jeff Corey … Şerif Bledsoe
  • George Furth … Woodcock
  • Cloris Leachman … Agnes
  • Ted Cassidy … Harvey Logan
Yönetmen George Roy Hill
Yapımcı John Foreman
Senarist William Goldman
Oyuncular Paul Newman
Robert Redford
Katharine Ross
Müzik Burt Bacharach
Görüntü yönetmeni Conrad L. Hall
Kurgu John C. Howard
Richard C. Meyer
Stüdyo Campanile Productions
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Western, macera, dram
suç, biyografi
Renk Renkli ve
Monokrom(sepya)bölümler
Yapım yılı 1969
Çıkış tarih(ler)i 24 Eylül 1969, New York
Aralık 1971, Türkiye
Süre 110 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce, İspanyolca
Bütçe $6 Milyon
Hasılat $96,7 Milyon
Devam filmi Butch and Sundance: The Early Years (1979)
Diğer adları Sonsuz Ölüm (Türkiye)
Butch Cassidy et le Kid (Fransa)
Butch Cassidy (İtalya)
Dos Hombres y un Destino (İspanya)
Zwei Banditen (Batı Almanya, Avusturya)
Butch Cassidy und Sundance Kid (Batı Almanya)

 

Sonsuz Ölümhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Butch_Cassidy_and_the_Sundance_Kid_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Butch_Cassidy_and_the_Sundance_Kid_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemButch Cassidy and the Sundance Kid filmi,Butch Cassidy and the Sundance Kid filminin afişi,Sonsuz Ölüm filmi,Sonsuz Ölüm filminin afişi,Sonsuz Ölüm filminin aldığı ödüller,Sonsuz Ölüm filminin başrol oyuncuları,Sonsuz Ölüm filminin bütçesi,Sonsuz Ölüm filminin çıkış tarihi,Sonsuz Ölüm filminin dağıtıcı firma,Sonsuz Ölüm filminin film afişi,Sonsuz Ölüm filminin filmi,Sonsuz Ölüm filminin fragman,Sonsuz Ölüm filminin hangi ülke yapımı,Sonsuz Ölüm filminin hasılat,Sonsuz Ölüm filminin imdb puanı,Sonsuz Ölüm filminin müziği,Sonsuz Ölüm filminin oyuncular,Sonsuz Ölüm filminin oyuncuları,Sonsuz Ölüm filminin senarist,Sonsuz Ölüm filminin süresi,Sonsuz Ölüm filminin türkçe altyazılı fragman,Sonsuz Ölüm filminin türkçe ismi,Sonsuz Ölüm filminin yapımcısı,Sonsuz Ölüm filminin yönetmen,Sonsuz Ölüm filminin yönetmeni
Sonsuz Ölüm Butch Cassidy and the Sundance Kid Sonsuz Ölüm 1969 ABD yapımı western macera filmidir. Özgün adı Butch Cassidy and the Sundance Kid olan film Aralık 1971'de Türkiye 'de sinemalarda gösterime girmiştir. Senaryosunu William Goldman'ın yazdığı filmi George Roy Hill yönetmiş, önemli rollerinde Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross ve Strother Martin oynamışlardır. Yapımcılığını John Foreman'ın üstlendiği filmin müzikleri Burt Bacharach 'a aittir. Tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman)...