Sunset Bulvarı

Sunset Boulevard

Sunset Bulvarı (İngilizce özgün adı Sunset Boulevard, kısaca Sunset Blvd. olarak da bilinir), başrollerinde Gloria Swanson ve William Holden’ın yer aldığı Billy Wilder yönetmenliğindeki 1950 yapımı bir filmdir. Film adını Los Angeles’ta yer alan ünlü bulvardan almaktadır. Gloria Swanson filmde canlandırdığı, parlaklığını yitirmiş Hollywood yıldızı Norma Desmond rolüyle unutulmazlar arasına girmiştir.

Film on bir dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve bunlardan üçünü kazanmıştır. “Sunset Bulvarı” ayrıca, 1989 yılında “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi’ndeki Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

Film, iş bulmakta sorun yaşayan, maddi bakımdan zor durumdaki Hollywood senaristi Joe Gills (William Holden) ile unutulmuş ve hınç dolu eski bir Hollywood yıldızı olan Norma Desmond’ın hayatlarının kesişmesini anlatmaktadır. Joe zor durumda olduğu için Norma ile birlikte olmaya başlar. Zaman içinde senaryosunu kendi yazdığı film ile Hollywood’a muhteşem bir dönüş planlayan Norma’yı daha iyi tanımaya başlar. Norma evdeki hizmetçisi dışında kimseyle görüşmeden yaşadığı ve yaşlandığı uzun yıllar içinde gerçeklik algısı zayıflamış biridir. Unutulmuş bir yıldız olduğunu kendine itiraf etmektense kendini yalanlarla avutmayı seçmiştir.

Oyuncular

Aktör / Aktris Karakter
Gloria Swanson Norma Desmond
William Holden Joe Gillis
Erich von Stroheim Max von Mayerling
Nancy Olson Betty Schaefer
Buster Keaton Kendisi, Norma’nın arkadaşı
Cecil B. DeMille Kendisi,Norma’nın arkadaşı
Fred Clark Sheldrake
Lloyd Gough Morino
Jack Webb Artie Green
H.B. Warner Kendisi, Norma’nın arkadaşı
Anna Q. Nilsson Kendisi, Norma’nın arkadaşı
Larry J. Blake
Charles Dayton
Hedda Hopper

 

Sunset Bulvarıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Sunset_Bulvarı_1950.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Sunset_Bulvarı_1950-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemSunset Boulevard filmi,Sunset Boulevard filminin afişi,Sunset Bulvarı filmi,Sunset Bulvarı filminin afişi,Sunset Bulvarı filminin aldığı ödüller,Sunset Bulvarı filminin başrol oyuncuları,Sunset Bulvarı filminin bütçesi,Sunset Bulvarı filminin çıkış tarihi,Sunset Bulvarı filminin dağıtıcı firma,Sunset Bulvarı filminin film afişi,Sunset Bulvarı filminin filmi,Sunset Bulvarı filminin fragman,Sunset Bulvarı filminin hangi ülke yapımı,Sunset Bulvarı filminin hasılat,Sunset Bulvarı filminin imdb puanı,Sunset Bulvarı filminin müziği,Sunset Bulvarı filminin oyuncular,Sunset Bulvarı filminin oyuncuları,Sunset Bulvarı filminin senarist,Sunset Bulvarı filminin süresi,Sunset Bulvarı filminin türkçe altyazılı fragman,Sunset Bulvarı filminin türkçe ismi,Sunset Bulvarı filminin yapımcısı,Sunset Bulvarı filminin yönetmen,Sunset Bulvarı filminin yönetmeni
Sunset Bulvarı Sunset Boulevard Sunset Bulvarı (İngilizce özgün adı Sunset Boulevard, kısaca Sunset Blvd. olarak da bilinir), başrollerinde Gloria Swanson ve William Holden'ın yer aldığı Billy Wilder yönetmenliğindeki 1950 yapımı bir filmdir. Film adını Los Angeles'ta yer alan ünlü bulvardan almaktadır. Gloria Swanson filmde canlandırdığı, parlaklığını yitirmiş Hollywood yıldızı Norma Desmond rolüyle unutulmazlar arasına girmiştir. Film on bir dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve bunlardan üçünü kazanmıştır....