Terminatör

The Terminator

Terminatör (Özgün ad: The Terminator), James Cameron’un yönetmen koltuğunda oturduğu 1984 yılı yapımı bilim-kurgu filmi. Başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn bulunmaktadır.

Film 2008 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Karanlığın yılı olan 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan akıllı makineler kusursuz bir plan yaparlar. Geçmişi değiştirerek geleceği yeniden şekillendireceklerdir. Planlanan şeyin merhameti, acı hissi, korkusu yoktur. Durdurulamayan bir şeydir. Onlar Terminatör’ü yaratmıştır. Bu ilk filmde Terminatör (Arnold Schwarzenegger) gelecekteki insanların kurtuluşunu sağlayacak kişi olan John Connor’u doğuracak olan annesi Sarah Connor’u (Linda Hamilton) öldürmek için gelecekten geçmişe gönderilen T-800 model robottur (Makine). Kyle Reese (Michael Biehn) Sarah Connor’un öldürülmesini engellemek için gelecekten gönderilen bir askerdir. John’un babasıdır. Film Kyle Reese’in Sarah Connor’ı korumak için Terminatör ile mücadelesini konu almaktadır.

Oyuncular

Oyuncu Rol
Arnold Schwarzenegger Terminatör
Michael Biehn Kyle Reese
Linda Hamilton Sarah Connor
Paul Winfield Ed Traxler
Lance Henriksen Hal Vukovich
Bess Motta Ginger Ventura
Earl Boen Dr. Peter Silberman
Rick Rossovich Matt Buchanan
Dick Miller Pawnshop Clerk
Shawn Schepps Nancy
Bruce M. Kerner Masa Çavuşu
Franco Columbu Gelecekteki Terminatör
Bill Paxton Punk çetesi lideri
Brad Rearden Punk
Brian Thompson Punk

 

Yönetmen James Cameron
Yapımcı John Daly
Derek Gibson
Gale Anne Hurd
Senarist James Cameron
Oyuncular Arnold Schwarzenegger
Michael Biehn
Linda Hamilton
Müzik Joe Dolce
Görüntü yönetmeni Adam Greenburg
Kurgu Mark Goldblatt
Dağıtıcı Orion Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon, Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 1984, ABD
Süre 108 dk.
Dil İngilizce
Bütçe $6,500,000
Hasılat $78,371,200
Devam filmi Terminatör 2: Kıyamet Günü

 

Terminatörhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Terminator-film_Posteri.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Terminator-film_Posteri-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemTerminatör filmi,Terminatör filminin afişi,Terminatör filminin aldığı ödüller,Terminatör filminin başrol oyuncuları,Terminatör filminin bütçesi,Terminatör filminin çıkış tarihi,Terminatör filminin dağıtıcı firma,Terminatör filminin film afişi,Terminatör filminin filmi,Terminatör filminin fragman,Terminatör filminin hangi ülke yapımı,Terminatör filminin hasılat,Terminatör filminin imdb puanı,Terminatör filminin müziği,Terminatör filminin oyuncular,Terminatör filminin oyuncuları,Terminatör filminin senarist,Terminatör filminin süresi,Terminatör filminin türkçe altyazılı fragman,Terminatör filminin türkçe ismi,Terminatör filminin yapımcısı,Terminatör filminin yönetmen,Terminatör filminin yönetmeni,The Terminator filmi,The Terminator filminin afişi
Terminatör The Terminator Terminatör (Özgün ad: The Terminator), James Cameron'un yönetmen koltuğunda oturduğu 1984 yılı yapımı bilim-kurgu filmi. Başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn bulunmaktadır. Film 2008 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Konu Karanlığın yılı olan 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan akıllı makineler kusursuz bir plan yaparlar. Geçmişi değiştirerek geleceği yeniden şekillendireceklerdir. Planlanan...