Trainspotting

Trainspotting, 1996 yılında Danny Boyle tarafından yönetilen ve Irvine Welsh’in yazdığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan bir filmdir.

Film Edinburgh’da yaşayan bir grup eroin bağımlısı genç ve onların hayatlarından bir pasajı anlatır. Filmin ana karakterlerini oynayan oyuncular; Ewan McGregor (Mark Renton rolünde), Ewen Bremner (Spud Murphyrolünde), Jonny Lee Miller (Sick Boy rolünde), Kevin McKidd (Tommy rolünde), Robert Carlyle (Begbie rolünde) ve Kelly Macdonald (Diane rolünde). Yazar Irvine Welsh’un da filmde, uyuşturucu satıcısı olarak kısa bir rolü vardır.

Senaryo Walsh’ın romanından Johne Hodge tarafından uyarlandı. Film konu olarak uyuşturucu ile alakası olmayan train spotting (demiryolları ve trenlerle alakalı özel ilgiye sahip insanlar) isimli hobiye bir gönderme yapmamaktadır. Filmin adı doğrudan orijinal kitaptaki bir olaya, Begbie ve Renton’ nın, Begbie’ nin yoksul babasına Leith Merkez tren istasyonunda rastlamalarına dayanmaktadır. Baba onlara (zayıf ama esprili bir şekilde) trainspotting olup olmadıklarını soruyor.

Film birçok ülkede uyuşturucuya özendirdiği konusunda tartışmalara yol açmıştır.Filmde Mark Renton ve arkadaşlarının uyuşturucu bağımlılıkları işlenir, konu odağı daha çok Mark Renton olarak kalır. Renton ve arkadaşlarının hayatlarında uyuşturucu dışında bir konu yoktur.Renton defalarca uyuşturucu bırakma deneyiminin ardından bir gün altın vuruşla ölümle burun buruna gelir. Bu deneyimin ardından bambaşka biri olmaya karar verir.

Amerikalı senatör Bob Dole filmi daha önce hiç seyretmemiş olduğunu kabul etmesine rağmen, 1996 Amerikan başkanlık seçimi kampanyaları boyunca filmin ahlaki bozukluğunu ve uyuşturucu kullanımını yüceltiğini söyleyerek kötülemiştir. Tüm tartışmalara rağmen, film yaratıcılığı açısından övgüler almış ve aynı yıl içinde En İyi Senaryo Uyarlama dalında Akademi Ödüllerinde aday olarak gösterilmiştir. 1999 yılında film İngiltere’ de BFI poll’ da onuncu oldu ve 2004 yılında Total Film isimli dergi tarafından tüm zamanların en iyi dördüncü İngiliz filmi olarak gösterilmiştir.

Yönetmen Danny Boyle
Yapımcı Andrew Macdonald
Senarist Roman:
Irvine Welsh
Uyarlama:
John Hodge
Oyuncular Ewan McGregor
Jonny Lee Miller
Robert Carlyle
Ewen Bremner
Kevin McKidd
Kelly Macdonald
Müzik Damon Albarn, Lou Reed, Sleeper, Underworld, Primal Scream, Pulp, Iggy Pop, New Order, Elastica, Leftfield, Brian Eno, Blur, Bedrock ve KYO
Görüntü yönetmeni Brian Tufano
Kurgu Masahiro Hirakubo
Dağıtıcı PolyGram Filmed Entertainment
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Güldürü, Suç
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 23 Şubat 1996
Süre 94 dakika
Ülke Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Bütçe 3,500,000£
Hasılat 72,000,000£

 

Trainspottinghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Trainspotting_movie.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Trainspotting_movie-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemTrainspotting filmi,Trainspotting filminin afişi,Trainspotting filminin aldığı ödüller,Trainspotting filminin başrol oyuncuları,Trainspotting filminin bütçesi,Trainspotting filminin çıkış tarihi,Trainspotting filminin dağıtıcı firma,Trainspotting filminin film afişi,Trainspotting filminin filmi,Trainspotting filminin fragman,Trainspotting filminin hangi ülke yapımı,Trainspotting filminin hasılat,Trainspotting filminin imdb puanı,Trainspotting filminin müziği,Trainspotting filminin oyuncular,Trainspotting filminin oyuncuları,Trainspotting filminin senarist,Trainspotting filminin süresi,Trainspotting filminin türkçe altyazılı fragman,Trainspotting filminin türkçe ismi,Trainspotting filminin yapımcısı,Trainspotting filminin yönetmen,Trainspotting filminin yönetmeni
Trainspotting Trainspotting, 1996 yılında Danny Boyle tarafından yönetilen ve Irvine Welsh'in yazdığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan bir filmdir. Film Edinburgh'da yaşayan bir grup eroin bağımlısı genç ve onların hayatlarından bir pasajı anlatır. Filmin ana karakterlerini oynayan oyuncular; Ewan McGregor (Mark Renton rolünde), Ewen Bremner (Spud Murphyrolünde), Jonny Lee Miller (Sick Boy rolünde), Kevin McKidd (Tommy rolünde), Robert Carlyle (Begbie rolünde) ve Kelly Macdonald (Diane rolünde). Yazar Irvine Welsh'un da filmde, uyuşturucu satıcısı olarak kısa bir rolü...