VOL-İ

WALL-E

VOL•İ (Özgün adı: WALL-E), 2008 yapımı 3D animasyon filmi Pixar Animation Studios tarafından yapılmıştır. Dağıtımı ise Walt Disney Pictures tarafından üstlenilmiştir. Film ilk kez 27 Haziran 2008’de ABD’de gösterime girmiştir. Yönetmenliğini daha önce Finding Nemo filmini de yönetmiş olan Andrew Stanton yapmıştır. Film gelecekte geçmekte (kıyamet sonrası bir evrende) ve iki robot arasındaki romantik ilişkiyi anlatmaktadır. Filmin ana karakterlerinde hayvan sesi kullanılmamış, bunun yerine Ben Burtt tarafından tasarlanmış olan beden dili ve robotik sesler yer almıştır.Şu ana kadar yapılmış en yüksek maliyetli Pixar Animation Studios filmidir.

Rotten Tomatoes sitesinde yer alan 172 film eleştirisinden %97’si filmi olumlu yönde değerlendirmiştir.

Aralık ayı verilerine göre film ABD de 224 milyon dolar kazanırken, dünya çapında 503 milyon dolar hasılata ulaşarak 2008’in en başarılı filmleri arasına girdi.

Konusu

Harap edilmiş, kirli ve kuru bir dünyada hikâye başlar. Yüz yıllar önce bütün insanlar, çevrenin kesintisiz kötü kullanımı yüzünden yaşanamaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir mega şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile terk etmiştir. Vol-İ dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. İnsanlar bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalırlar ancak giderken tüm robotları kapatmışlardır, Vol-İ dışında. Gezegende bir başına kalan Vol-İ yüzyıllar boyunca gezinir durur. Ancak bir gün gezegene Eve adında bir arama robotu gönderilir. Vol-İ Eve’e âşık olur; 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda 1969 yapımı Cici Kız (Hello, Dolly!) filmini izlerken yaşadığı hislerinin aynısını duyar. Vol-İ ile Eve galaksiler arası bir macera yaşarlar.

Filmdeki insanlarsa Axiom adlı gemide yaşarlar. Bir koltukta, yıllarca hareketsiz duran tembel ve obez insanlar yan yana otururken dahi birbirlerinin yüzüne bakmadan bir ekran aracılığıyla iletişim kurarlar. Burası insanların yiyecekleri yemekten giyecekleri renge kadar her şeyin yönetildiği otomatik bir gemidir. Burada insanlar obezite sorunları yaşamaktadırlar.

Geleceğin daha önce hiç hayal edilmemiş vizyonlarını içeren bu filmde Vol-İ’ye, aralarında bir hamamböceği ile bozuk robotlardan oluşan kahraman ruhlu bir topluluğun da yer aldığı ilginç karakterler eşlik eder.

Yönetmen Andrew Stanton
Yapımcı Jim Morris
John Lasseter
Senarist Andrew Stanton
Jim Reardon
Hikâye Peter Docter
Oyuncular Ben Burtt
Elissa Knight
Sigourney Weaver
Jeff Garlin
Fred Willard
John Ratzenberger
Kathy Najimy
Müzik Thomas Newman
Peter Gabriel
Kurgu Stephen Schaffer
Stüdyo Pixar Animation Studios
Dağıtıcı Walt Disney Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü 3D, Animasyon, Bilimkurgu, Komedi, Macera
Yapım yılı 2008
Çıkış tarih(ler)i 27 Haziran 2008 (ABD), 26 Eylül 2008 (Türkiye)
Süre 98 dk.
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 180 milyon $
Hasılat $534,745,866

 

VOL-İhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/VOL-İ.pnghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/VOL-İ-150x150.pngadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemVOL-İ filmi,VOL-İ filminin afişi,VOL-İ filminin aldığı ödüller,VOL-İ filminin başrol oyuncuları,VOL-İ filminin bütçesi,VOL-İ filminin çıkış tarihi,VOL-İ filminin dağıtıcı firma,VOL-İ filminin film afişi,VOL-İ filminin filmi,VOL-İ filminin fragman,VOL-İ filminin hangi ülke yapımı,VOL-İ filminin hasılat,VOL-İ filminin imdb puanı,VOL-İ filminin müziği,VOL-İ filminin oyuncular,VOL-İ filminin oyuncuları,VOL-İ filminin senarist,VOL-İ filminin süresi,VOL-İ filminin türkçe altyazılı fragman,VOL-İ filminin türkçe ismi,VOL-İ filminin yapımcısı,VOL-İ filminin yönetmen,VOL-İ filminin yönetmeni,WALL-E filmi,WALL-E filminin afişi
VOL-İ WALL-E VOL•İ (Özgün adı: WALL-E), 2008 yapımı 3D animasyon filmi Pixar Animation Studios tarafından yapılmıştır. Dağıtımı ise Walt Disney Pictures tarafından üstlenilmiştir. Film ilk kez 27 Haziran 2008'de ABD'de gösterime girmiştir. Yönetmenliğini daha önce Finding Nemo filmini de yönetmiş olan Andrew Stanton yapmıştır. Film gelecekte geçmekte (kıyamet sonrası bir evrende) ve iki robot arasındaki romantik ilişkiyi anlatmaktadır. Filmin ana karakterlerinde hayvan sesi...