Yaşamak

Ikiru (生きる)

Yaşamak, 1952 Japonya yapımı psikolojik dramatik filmdir. Özgün adı Ikiru‘dur. (生きる) Ikiru Japonca’da yaşamak anlamına gelmektedir.”Japon sinemasının imparatoru” olarak da adlandırılan Akira Kurosawa’nın yönettiği, aynı zamanda Shinobu Hashimoto ve Hideo Oguni’yle birlikte senaryosunu da yazdığı filmin başlıca rollerinde Takashi Shimura, Shin’ichi Himori, Haruo Tanaka ve Minoru Chiaki oynamıştır. Siyah-beyaz görüntülerini Asakazu Nakai’nin çektiği “Ikiru”nun özgün müziğini, Kurosawa’nın gedikli bestecisi Fumio Hayasaka yapmıştır. Hayasaka, Kurosawa’nın yönettiği Sarhoş Melek (1948), Rashômon (1950), Budala (1951) ve Yedi Samuray (1954) gibi birçok filmin müziğini bestelemişti. Aynı şekilde Asakazu Nakai de Kurosawa’nın birçok filminde görüntü yönetmeni olarak yer almıştı.

Yaşamak, II. Dünya Savaşı sonrasında Tokyo’da yaşayan orta yaşlı bir devlet memuru olan Kanji Watanabe (Takashi Shimura)’nin varoluşçu mücadelesini anlatmaktadır. Otuz yılını hiçbir iş yapmadan bir kamu dairesinde kırtasiye işleriyle uğraşarak dolduran bu uyuşuk memur, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenince son bir gayretle hayatına anlam kazandıracak bir iş başarmak ister ve bunun için de canla başla bir mücadelenin içine girer. Film bu açıdan Zen okulu öğretilerinden, “başlanan işleri yarım bırakmamak ve bu dünyadan gözü arkada kalmadan göçmek” felsefesine de bir gönderme yapar.

Filmin Hindistan’da iki kez yeniden çevrimi yapıldı, Japon televizyonu için de bir kez daha yeniden çekildi. Japon televizyonu için yapılan 2007 tarihli yeniden çevrim de “Ikiru” adını taşıyordu ve renkli çekilmişti.

Yaşamak, 1954 yılında 4. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Akira Kurosawa’ya “Berlin Senatosu Özel Ödülü”nü kazandırmış, başrol oyuncusu Takashi Shimura da 1960 yılında en iyi yabancı oyuncu dalında BAFTAödülüne aday gösterilmişti. Film ayrıca 1953 yılında Bükreş Film festivali’nde “Altın Kurt” ödülüyle ödüllendirilmişti.

Konusu

Film II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında yaralarını sarmaya çalışan savaş yorgunu Japonya’nın başkenti Tokyo’da geçer. Kanji Watanabe (Takashi Shimura) Tokyo Belediyesi’ne bağlı halkla ilişkiler dairesinin kısım amiri olan orta yaşlı bir bir adamdır. Otuz yıldır aynı bürokratik işi yapmakta olan Watanabe’nin emekliliği de oldukça yaklaşmıştır. Dosyaların ve evrakların tavanlara kadar yığıldığı geleneksel yapıdaki dairede aynı odada yedi memuru ile birlikte çalışmaktadır. Çalışma lafı sözün gelişidir, çünkü ortada yaptıkları gerçek bir iş, çözdükleri bir sorun yoktur. Belediye hizmetleri ile ilgili halktan gelen şikâyetler ya kulak arkası edilmekte ya da süratle başka bölümlere havale edilmekte, dönüp dolaşıp geri gelen dilekçeler diğer dosya yığınlarına eklenmektedir (belki de bu oyalama taktikleriyle ödenek yoksunu belediyeye zaman kazandırmaktadırlar). Dairedeki diğer memurlar sabırla terfi edecekleri zamanı beklerlerken günlerini gün etmektedirler. Ortalıkta evraklar, dilekçeler gidip gelir, imzalanıp mühürlenir, sevkedilip tasniflenir. Bütün bunlar olup biterken de Watanabe oturduğu makamda bir yandan çok meşgul gibi görünür ama kendisine gelen kâğıtları mühürlemek dışında hareket bile etmez, anlatıcı dış sesin tanımlamasıyla “onun bir cesetten farkı yoktur, öleli de 20 yıldan fazla olmuştur”.

Bazı mide şikayetlerinden dolayı hastaneye giden Watanabe, burada yapılan tetkikler sonucunda mide kanseri olduğunu ve bir yıldan daha az bir ömrü kaldığını öğrenir ve dehşete kapılır. Aslında ölmekten değil hayatını hiç yaşamamış olmaktan dolayı korkmaktadır. Karısı uzun yıllar önce ölmüş olan Watanabe kendisini tek oğlunu yetiştirmeye adamış, yaşamayı sürekli ertelemiştir. Oğlu ve gelini de onunla birlikte kalmaktadır. Onlara maddi olarak destek olmasına rağmen karşılığında onlardan beklediği ilgiyi göremez, hattâ uğruna kendi hayatını feda ettiği oğlu, geliniyle birlikte dört gözle onun mirasına konacakları günü beklemektedir. Watanabe bu andan sonra kendi varlığının nedenini sorgulamaya başlar. İşe gitmeyi bırakmıştır. Ömrü boyunca biriktirdiği yüklü miktardaki parayı bankadan çekerek şehre iner. Daha önce hiç içki içmemiş olan Watanabe, bir meyhanede tanıştığı tanınmamış bir yazardan (Yûnosuke Itô) kendisine Tokyo’nun eğlence dünyasında yol göstermesini ister. Birlikte gece boyunca alkol alarak meyhaneleri, dans salonlarını, kumarhaneleri, randevu evlerini dolaşırlar, fahişelerle arkadaşlık ederler. Ama Watanabe bir türlü teselli bulamaz. Uğradıkları bir gece kulübünde piyanistin müşterilere istedikleri bir parça olup olmadığını sorması üzerine ondan yüzyılın başlarından kalma “Hayat Kısa, Aşık Olun Bakireler” adlı şarkıyı çalmasını ister ve parçayı hüzünlü bir tonda seslendirir. Bu kasvetli şarkı orada bulunan herkesi etkilemiştir.

Ertesi sabah memurelerinden biri olan Toyo (Miki Odagiri) onu sokakta yakalar. Neşeli ve hayat dolu bir genç kız olan Toyo, sıkıcı, tekdüze işinden bıkmıştır ve istifa dilekçesini imzalatmak için amirini aramaktadır. Watanabe Toyo’nun dilekçesini imzalar, ama hayata aşırı bağlılığından da fazlasıyla etkilendiği bu genç insanla bir gün geçirmek ister. Onu evine davet eder. Yırtık çoraplarına gözü takılınca acıdığı bu fakir kıza maddi yardımda da bulunur. Ona çorap satın alır, gezdirir, yedirir, içirir. Birlikte sinemalara, oyun salonlarına, lokanta ve pastanelere giderler. Bu arada Toyo’nun belediyede herkese bir isim taktığını, kendi lakabının da “Mumya” olduğunu öğrenir, buna hiç kızmaz. Watanabe hayat sevincinden, gençliğinden etkilendiği Toyo’yu sürekli izlemektedir, ama kendisini devamlı yedirip içirmesine rağmen Toyo bu durumdan sıkılmıştır, artık Watanabe ile gezmek istemez ve onu pastanede terkeder. Aynı pastanede gençlerin düzenlediği bir doğum günü partisi Watanabe’de bir fikir uyandırır. Ölmeden önce hayatına anlam katacak son bir şeyler yapmaya karar verir.

Ertesi gün dairedekilerin şaşkın bakışları altında işine geri döner. Artık daha canlı ve hevesli durmaktadır. Kenar mahallelerden birinden daha önce de defalarca gelmiş ve istekleri hep sürüncemede bırakılmış olan bir grup insanın işini bizzat kendisi elden takip etmeye karar verir. Bu insanların yaşadığı mahalle sürekli zehirli su baskınına uğramakta, çocukları hastalıktan kırılmaktadır. Belediyeden hastalık kaynağı olan bu suyun tahliye edilmesini istemektedirler… Bu arada Watanabe’nin mide kanserinden öldüğünü öğreniriz. Filmin bundan sonrasında onun çabaları ve yaptıkları, cenaze töreninde hazır bulunan iş arkadaşları, amirleri, bürokratlar, politikacılar ve bizzat belediye başkanının ağzından ve yer yer geriye dönüşlerle (flash back) anlatılır. Aslında ölmeden önce Watanabe amacına ulaşmış ve fakir semtteki suyu tahliye ettirdiği gibi oraya çocuklar için bir de oyun bahçesi yaptırtmıştır. Ancak başlangıçta Watanabe’in bu başarısını görmezden gelen belediye başkanı ve üst düzey memurlar bununla da yetinmeyip bu başarıyı kendilerine maletmeye çalışırlar. Onlara göre bu başarıda Watanabe’nin en ufak bir payı yoktur. Ancak geleneklere göre cenaze töreninin yapıldığı odada ikram edilen içkileri fazla kaçıran grup sarhoş olup daha önyargısız düşünmeye başlayınca Watanabe’nin hakkını teslim ederler. Watanabe bu başarıya ulaşabilmek için amirleri karşısında kendi onurunu çiğnetmeyi göze almış, mafya da dahil birçok tehlikeyi göğüslemiş ve inanılmaz bir mücadele vermiştir. Sonunda yaptırttığı çocuk bahçesinde karlı ve soğuk bir gecede amacına ulaşmanın mutluluğu içinde salıncakta sallanırken ölmüştür. Kendisini görenlerin anlattığına göre o sırada “Hayat Kısa, Aşık Olun Bakireler” adlı şarkıyı mırıldanmaktadır.

Oyuncular

Oyuncu Rolü
Takashi Shimura Kanji Watanabe
Shin’ichi Himori Kimura
Haruo Tanaka Sakai
Minoru Chiaki Noguchi
Miki Odagiri Toyo Odagiri
Yûnosuke Itô Yazar
Bokuzen Hidari Ohara
Minosuke Yamada Kâtip Saito
Nobuo Kaneko Mitsuo Watanabe

 

Yönetmen Akira Kurosawa
Yapımcı Sôjirô Motoki
Senarist Akira Kurosawa
Shinobu Hashimoto
Hideo Oguni
Oyuncular Takashi Shimura
Shin’ichi Himori
Haruo Tanaka
Minoru Chiaki
Müzik Fumio Hayasaka
Görüntü yönetmeni Asakazu Nakai
Kurgu Kôichi Iwashita
Stüdyo Toho
Dağıtıcı Toho
The Criterion Collection(DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Psikolojik dram
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1952
Çıkış tarih(ler)i 9 Ekim 1952, Japonya
25 Mart 1956, ABD
Mart 1992, 11. İstanbul Film Festivali, Türkiye
Süre 143 dakika
Ülke Japonya
Dil Japonca (yer yer İngilizce)
Diğer adları Yaşamak (Türkiye)
Living ve To Live (İngilizce gayriresmi adlar)
Vivre ve Vivre enfin un seul jour (Fransızca adlar)
Vivere (İtalya)
Vivir (İspanya)
Ikiru – Einmal richtig leben ve Leben! (Batı Almanya’daki adlar)
Doomed (alternatif ad)

 

Yaşamakhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Ikiru_poster-728x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Ikiru_poster-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemIkiru filmi,Ikiru filminin afişi,Yaşamak filmi,Yaşamak filminin afişi,Yaşamak filminin aldığı ödüller,Yaşamak filminin başrol oyuncuları,Yaşamak filminin bütçesi,Yaşamak filminin çıkış tarihi,Yaşamak filminin dağıtıcı firma,Yaşamak filminin film afişi,Yaşamak filminin filmi,Yaşamak filminin fragman,Yaşamak filminin hangi ülke yapımı,Yaşamak filminin hasılat,Yaşamak filminin imdb puanı,Yaşamak filminin müziği,Yaşamak filminin oyuncular,Yaşamak filminin oyuncuları,Yaşamak filminin senarist,Yaşamak filminin süresi,Yaşamak filminin türkçe altyazılı fragman,Yaşamak filminin türkçe ismi,Yaşamak filminin yapımcısı,Yaşamak filminin yönetmen,Yaşamak filminin yönetmeni
Yaşamak Ikiru (生きる) Yaşamak, 1952 Japonya yapımı psikolojik dramatik filmdir. Özgün adı Ikiru'dur. (生きる) Ikiru Japonca'da yaşamak anlamına gelmektedir.'Japon sinemasının imparatoru' olarak da adlandırılan Akira Kurosawa'nın yönettiği, aynı zamanda Shinobu Hashimoto ve Hideo Oguni'yle birlikte senaryosunu da yazdığı filmin başlıca rollerinde Takashi Shimura, Shin'ichi Himori, Haruo Tanaka ve Minoru Chiaki oynamıştır. Siyah-beyaz görüntülerini Asakazu Nakai'nin çektiği 'Ikiru'nun özgün müziğini, Kurosawa'nın gedikli bestecisi Fumio Hayasaka yapmıştır. Hayasaka, Kurosawa'nın yönettiği Sarhoş Melek (1948), Rashômon (1950), Budala (1951) ve Yedi Samuray (1954) gibi...