Yedinci Mühür

Yedinci Mühür (İsveççe: Det sjunde inseglet), Ingmar Bergman’ın yönettiği 1957 yapımı İsveç filmi. 1957 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır.

Konusu

Orta Çağ’da savaştan bıkmış bir Şövalye, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferleri’nden evine döner. Vebanın yol açtığı tahribatı görünce, böylesi bir ızdıraba neden olan Tanrı’dan kuşkulanmaya başlar. Çok geçmeden ölüm onu da ziyaret eder; ancak Şövalye kaderine boyun eğeceğine Ölüm’e meydan okuyarak onu bir satranç oyununa davet eder. Kaybederse canından olmaya razıdır.

Buna koşut bir öyküde ise, genç, masum ve iyimser bir çift bebekleri ile birlikte küçük bir akrobat grubu ile köy köy dolaşırlar. Yolculukları sırasında, bağnaz dinciler kırbaçlama törenleri düzenler ve Tanrı’nın emirlerini yerine getirmeye kendini memur etmiş umarsız kişiler şeytanın esiri köylüleri yakarken, hastalığa uğramış köylerdeki insanların korku içinde yaşadıklarını görürler. Acı çeken Şövalye bu çiftle karşılaştığı zaman, onların birbiri ile olan aşkıyla rahatlarken, meşum rakibi Ölüm, hepsinin kaderini tayin edecek olan son hamleyi yapmayı bekleyerek, uysal uysal bir kenarda oturmaktadır.

Bergman’ın, Tanrı’nın gövdesiyle bulutlanan bir dünyada insanın yaşamı üzerine varoluşçu eserlerinin ilki olan Yedinci Mühür, yönetmenin çocukluğunun etkisi altında geçirdiği ideallerin baskısını hissettiği bir dönemde yapılmıştı.

Bir rahip oğlu olan Bergman, tıpkı Şövalye gibi, modern dünya topyekün savaşları ve nükleer psikozu ile dini bir bakışı yalanlıyor görünse de, inancın sorunlarından kendini kurtaramıyordu. Seyrek, stilize tematik diyaloğu, ağırbaşlı ses efektleri ve vakur, melankolik müziğiyle Yedinci Mühür, dinsel deneyimin hem daha hafif hem de daha karanlık yanlarının nüfuz ettiği, belki biraz saplantılı, ama yine de çarpıcı bir film olarak varlığını günümüzde de sürdürüyor.

Yedinci Mühür, serbestçe kullanılmış ortaçağ malzemeleriyle sunulan modern bir şiirdir. Filmimde Şövalye, bugünün askerinin savaştan dönmesi gibi, Haçlı Seferi’nden dönüyor. Orta Çağda insanlar vebadan ölesiye korkarlardı. Bugün de atom bombası korkusuyla yaşıyorlar. Film, teması hayli basit bir alegoridir: İnsan, onun ebedi Tanrı arayışı ve tek mutlaklık olarak ölüm. (Ingmar Bergman)
Yönetmen Ingmar Bergman
Yapımcı Allan Ekelund
Senarist Ingmar Bergman
Oyuncular Max von Sydow
Bibi Andersson
Gunnar Björnstrand
Nils Poppe
Bengt Ekerot
Inga Landgré
Müzik Erik Nordgren
Görüntü yönetmeni Gunnar Fischer
Kurgu Lennart Wallen
Dağıtıcı AB Svensk Filmindustri
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1957
Çıkış tarih(ler)i İsveç:
16 Şubat 1957
ABD:
13 Ağustos 1958
Süre 96 dakika
Ülke İsveç
Dil İsveççe
Latince
Bütçe $150,000

Yedinci Mühürhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/The_Seventh_Seal_poster.pnghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/The_Seventh_Seal_poster-150x150.pngadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemYedinci Mühür filmi,Yedinci Mühür filminin afişi,Yedinci Mühür filminin aldığı ödüller,Yedinci Mühür filminin başrol oyuncuları,Yedinci Mühür filminin bütçesi,Yedinci Mühür filminin çıkış tarihi,Yedinci Mühür filminin dağıtıcı firma,Yedinci Mühür filminin film afişi,Yedinci Mühür filminin filmi,Yedinci Mühür filminin fragman,Yedinci Mühür filminin hangi ülke yapımı,Yedinci Mühür filminin hasılat,Yedinci Mühür filminin imdb puanı,Yedinci Mühür filminin müziği,Yedinci Mühür filminin oyuncular,Yedinci Mühür filminin oyuncuları,Yedinci Mühür filminin senarist,Yedinci Mühür filminin süresi,Yedinci Mühür filminin türkçe altyazılı fragman,Yedinci Mühür filminin türkçe ismi,Yedinci Mühür filminin yapımcısı,Yedinci Mühür filminin yönetmen,Yedinci Mühür filminin yönetmeni
Yedinci Mühür Yedinci Mühür (İsveççe: Det sjunde inseglet), Ingmar Bergman'ın yönettiği 1957 yapımı İsveç filmi. 1957 Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Konusu Orta Çağ'da savaştan bıkmış bir Şövalye, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferleri'nden evine döner. Vebanın yol açtığı tahribatı görünce, böylesi bir ızdıraba neden olan Tanrı'dan kuşkulanmaya başlar. Çok geçmeden ölüm onu da ziyaret eder; ancak Şövalye kaderine boyun eğeceğine...