Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator

Star Wars Episode V-The Empire Strikes Back

Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Özgün adı: Star Wars Episode V – The Empire Strikes Back), Irvin Kershner’ın yönettiği 1980 yapımı uzay operası filmi. Senaryoyu, George Lucas’ın hikâyesini temel alan Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett yazdı. Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin gösterime giren ikinci filmidir. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü‘dür ve kronolojik sıraya göre serinin beşinci filmidir.

Film Ölüm Yıldızı’nın imha edilmesinin üç yıl sonrasında geçer. Luke Skywalker, Han Solo, Prenses Leia Organa ve Asi İttifak ekibinin geri kalanı Darth Vader ve İmparatorluk’un elit güçleri tarafından takip altına alınır. Luke, Dagobah’a Jedi Ustası Yoda’dan eğitim almaya gider. Han Solo da Leia Organa’yı yanına alıp eski dostu Lando Calrissian’nın yöneticisi olduğu Bulut şehrine gider. Luke kendisine gizli bir tuzak hazırlayan Darth Vader’dan şok edici bir gerçeği öğrenecektir.

Zor bir yapım aşamasından sonra İmparator, 21 Mayıs 1980 tarihinde gösterime girdiğinde karışık eleştiriler aldı ama zamanla serinin en iyi bölümü ve sinema tarihinin gelmiş geçmiş iyi filmlerinden biri olarak kabul gördü. Orijinal gösterimlerde ve tekrar gösterimlerde 538 milyon $ kazanan film, 1980 yılının en çok kazanan filmi oldu. Enflasyon ölçümüne göre Birleşik Devletler’de en çok hasılat yapan 12. film oldu

Özet

Yavin Savaşı’ndan 3 yıl sonra, İsyan Güçleri’nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia Organa, Hoth gezegeninde konuşlanan isyancılarla beraberdirler ve imparatorluk güçleri tarafından aranmaktadırlar. Luke devriye gezisi sırasında bir yaratığın saldırısına uğrar. Yaratığın ininden kaçmayı başaran Luke soğuk yüzünden fazla ilerleyemez. Yere yığılır. Bu sırada Obi-Wan Kenobi’nin ruhu kendisine görünür ona Dagobah sistemine gitmesini ve kendisinin de eski ustası olan Master Yoda’yı bulmasını söyler. Geri dönmeyişi üzerine aramak için dışarı çıkan Han, Luke’u donmak üzere iken bulur. Sonunda, İmparatorluk Donanması galaksinin bir ucundaki Hoth buzul gezegeninde üs kuran asi ittifağının yerini tespit eder. Darth Vader komutasındaki imparatorluk ordusu asileri ablukaya alır. Asiler ciddi kayıplarla Buzul Gezegeni’nden kaçmayı başarırlar fakat Millenium Falcon gemisindeki Han ve Leia imparatorluk tarafından galaksi boyunca takip edilir. Bu arada Luke, Vader ve İmparatorun Klon ordusunu da kullanarak başlattığı meşhur Jedi katliamından kurtulan ve esrarengiz Dagobah gezegeninde yaşayan en bilge Jedi ustası Yoda’yı bulmak için onlardan ayrılır. Gezegene zorunlu iniş yapar ve kamp kurar. Kısa süre sonra Yoda ile karşılaşır. Yoda başlangıçta onu eğitmeyi istemez. Luke ısrar eder. Böylece eğitime başlarlar. Luke, Yoda’dan Güç hakkında pek çok şey öğrenir. Bu öğrendikleri Luke’un kaderi ile olan yüzleşmesinde ve Darth Vader ile karşılaşmasında ona kılavuzluk edecektir.

Millenium Falcon’un hasarlı durumu yüzünden iniş yapma zorunluluğu hisseder. En yakın yer gibi görünen Bulut şehrinde bir maden işletmecisi olan eski arkadaşı Lando Calrissian’ın kendisine yardım edeceğini ummaktadır. Sıcak şekilde karşılanırlar. Lando, Leia’ya fazlasıyla nazik davranır. Ancak hiçbir şey sandıkları gibi değildir. Gezgeni çoktan ablukaya almış olan Darth Vader kendilerini beklemektedir. Luke eğitimini yarıda keser çünkü Leia ile Han’ın tehlikede olduğunu hisseder. Güç ile bütünleşmiş Obi-Wan ve Yoda’nın ısrarlarına rağmen yola çıkar. Yoda eğitimini tamamlamamış ve hala gücün karanlık tarafının cazibesine çabucak kapılacak zayıflıkta olan Luke’u kayıp olarak görür. Oysa o son umutlarıdır. Obi Wan bir tane daha olduğunu hatırlatır. Vader’ın işkencesine maruz kalan Han, Lando ile dostça sayılmayan bir konuşma yapar. Lando, şehri ve insanları için seçim yapmıştır. Aslında tüm olanların Vader’ın Skywalker adındaki birine tuzak kurmak için tasarladığı planının bir parçası olduğunu söyler. Han ve Leia, Vader’ın Luke’u neden istediğine bir anlam veremezler.

Luke, Bulut Şehre sorunsuzca iniş yapar. Buradan onu bekleyen Vader’ın yanına gider. Han Solo, Luke için planlanan karbon dondurucuda dondurulur. Jabba the Hutt’a teslim edilecek bir kargo olarak götürülür. Lando, Leia için pazarlık yapar ama Vader anlaşmaya sadık kalmaz. Sonuçta Lando, Leia ve beraberindekilerin kaçmasına yardım eder ve kendisi de onlara katılır. Luke, Leia’nın götürülüşünü görür. Klonların açtığı ateş yüzünden ona bir yardımı dokunmaz. Çok geçmeden Darth Vader’la karşı karşıya gelir. Luke eğitiminin henüz çok başında ve deneyimsizdir. Düello yaparlar ve Luke sağ elini kaybeder. Vader ona önce karanlık tarafın sağladığı Güç’ten bahseder ve ardından babası olduğu gerçeğini söyler.

Luke yaşadığı derin şokla beraber buna inanmayı reddeder. Vader gücün karanlık tarafıyla, beraber galaksiye hükmedebileceklerini ekler. Sonuçta Luke ya teklifini kabul edecek ya da ölecektir. Seçimini kendisini üzerinde zorlukla tutunabildiği platformdan aşağı atmaktan yana kullanır. Şans eseri hayatta kalır ama tek kolunu kullanamadığı için düştüğü yerde asılı kalır. Önce Obi-Wan’a sonra Leia’ya seslenir. Millenium Falcon gezegeni terk etmek üzeredir. Kokpit koltuğundaki Leia, Luke’un kendisini çağıran sesini duyar. Gemi peşindeki avcı gemilere rağmen geri döner ve Luke’u platformdan alırlar. Bundan sonraki adım Han’ı kurtarmaktadır. Lando ve Chewbacca buluşmak üzere Millenium Falcon’la ayrılırlarken Luke ve Leia bulundukları gemiden onların gidişini izler.

Oyuncular

 • Luke Skywalker rolünde Mark Hamill: Asi İttifak Ordusu’nda komutan, Rogue Squadron’ların lideri olan ve Jedi eğitimi alan Luke, çiftçi olarak bir yetiştirilmiş gençtir. Yaşlı bir Jedi Ustası olan Obi-Wan Kenobi ile karşılaştıktan sonra droidi R2-D2 ile Dagobah gezegenine Yoda’yı bulmak için gider.
 • Han Solo rolünde Harrison Ford: İsyancılara yardım eden bir kaçakçıdır. Jabba the Hutt, Solo’nun kendine olan borcu yüzünden onu aramaya başlar. Leia Organa ile sığınmak için eski arkadaşı Lando Calrissian’ın bulut şehrine gider. Harrison Ford, filmin yapımı sırasında George Lucas’a karakteri Han Solo’nun öldürülmesi konusunda baskı yapıyordu. Ancak Lucas, Harrison Ford’un bu isteğini reddetti. Ford bu konu ile ilgili “Lucas benim oyuncak ayı kılıklı tipler tarafından öldürülmemi istemiyordu. Rol üç boyutlu… Üçüncü boyut da benim” dedi.
 • Prenses Leia Organa rolünde Carrie Fisher: Bail Organa’nın kızı olarak kabul ettiği Leia, isyan komuta zincirinin üst düzey yetkililerinden biridir.
 • Darth Vader rolünde David Prowse: Ölüm Yıldızı’nı yokeden genç Luke Skywalker’ı bulmaya yakmış olan, Palpatine’nin emrindeki Sith Lordudur. Daha sonra Luke Skywalker onun gerçekten kendi babası olduğunu öğrenir. Darth Vader’ı James Earl Jones seslendirdi.
 • Lando Calrissian rolünde Billy Dee Williams: Calrissian, bulut şehrinin yöneticilerinden biridir. Han Solo’nun uzun süreli arkadaşıdır ve Millenium Falcon’un eski kaptanıdır. Billy Dee Williams, Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut filminde Han Solo’yu canlandırmak için oyuncu seçmelerine girmişti.
 • C-3PO rolünde Anthony Daniels: C-3PO, Prenses Leia Organa’nın protokol droididir.
 • R2-D2 rolünde Kenny Baker: Luke Skywalker’ın sadık droididir.
 • Yoda rolünde Frank Oz: Bir Jedi Ustası olan Yoda, Dagobah’da yaşamaktadır. Luke Skywalker da, Obi-Wan Kenobi’nin tavsiyesi üzerine Yoda’dan eğitim almak için Dagobah’a gider.
 • Chewbacca rolünde Peter Mayhew: Chewbacca, Han Solo’nun yardımcı pilotu ve yakın arkadaşıdır.
 • Boba Fett rolünde Jeremy Bulloch: Vader tarafından Millenium Falcon’u bumakla görevlendirilmil, ünü galakside yayılmış olan kelle avcısıdır. Boba Fett’in vücut dilini Bir Avuç Dolar İçin filmindeki Clint Eastwood’tan ilham alarak şekillendirdi. Bulloch, sonradan dublaj yapılacağını bilmesine rağmen, repliklerini sürekli okudu. Bulloch daha sonra filmde Han Solo’nun dondurulmuş vücudunun Slave 1 adlı gemiye yüklendiği sahnede “Kaptan Kargo’yu Solo bölümüne koyun” dediğini itiraf etti. Bulloch’un bu gafı filmin ilk kurgu kopyasına kadar fark edilmedi. Jason Wingreen, filmin sinema kurgusu ve 1997 Özel Edisyonu’nda seslendirdi. 2004 yılındaki Özel Edisyon’da ise Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı filminde Fett’i oynayan Temuera Morrison’ın sesi, orijinal üçleme ve prequel üçleme arasında süreklilik sağlamak için Wingreen ile değiştirildi.
 • Obi-Wan “Ben” Kenobi rolünde Alec Guinness: Darth Vader tarafından, Yeni Bir Umut‘da Ölüm Yıldızı’da öldürülmüştür. Ancak ölümünden sonra da gücü kullanarak başka bir boyuttan eski öğrencisi Luke Skywalker’a kılavuzluk yapar.
 • Wedge Antilles rolünde Denis Lawson: Luke Skywalker ile Yavin Savaşı’nda pilotluk yapan Asi İttifak üyesidir. Önceki filmde olduğu gibi, filmin bitiş jeneriğinde Denis Lawson’un adı yanlış hecelenerek “Dennis” olarak yazıldı.
 • Palpatine rolünde Clive Revill: Ölüm Yıldızı’nın yokoluşundan memnnun olmayan ve sonuç olarak da Asi İttifak Birliği’ni çökertmeye çalışan Galaktik İmparatorluk’un yöneticisidir. Revill, 2004’te satışa çıkarılan DVD’de Ian McDiarmid ile değiştirildi. Clive Revill’in seslendirdiği Palpatine’i, sinema kurgusunda ve 1997 yılındaki Özel Edisyon’da gözlerinin üzerine efektlerle şempanze gözü koyulan bilinmeyen yaşlı bir aktris oynadı. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü‘ünde ve prequel filmlerde Palpatine’i canlandıran Ian McDiarmid, Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı filminin hazırlıkları başladığı sırada çıkarılan 2004 yılıdaki Özel DVD Edisyonunda Clive Revill ve bilinmeyen aktrisin yerine getirildi.

Televizyon dizisi Cheers‘taki Cliff Clavin rolüyle ve birçok Pixar animasyonunda yaptığı seslendirmeyle tanınan John Ratzenberg güverte subayı Binbaşı Bren Derlin rolüyle filmde yer aldı. Önemli karakter oyuncusu Treat Williams da Hoth’taki asker ve bulut şehrindeki asker dahil olmak üzere birkaç rolü canlandırdı.

Yönetmen Irvin Kershner
Yapımcı Gary Kurtz
Hikâye George Lucas
Uyarlama Leigh Brackett
Lawrence Kasdan
Oyuncular Mark Hamill
Harrison Ford
Carrie Fisher
Billy Dee Williams
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Peter Suschitzky
Kurgu Paul Hirsch
Stüdyo Lucasfilm
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon, bilim kurgu, fantazi, macera
Renk Renkli
Yapım yılı 1980
Çıkış tarih(ler)i 21 Mayıs 1980
Süre 124 dakika (sinema)
127 dakika (özel sürüm)
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 18 milyon $
Hasılat $534.1–538.4 milyon
Önceki film Yeni Bir Umut
Devam filmi Jedi’ın Dönüşü

 

Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparatorhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/386px-Empire20strikes20back_old.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/386px-Empire20strikes20back_old-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerYıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filmi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin afişi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin aldığı ödüller,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin başrol oyuncuları,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin bütçesi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin çıkış tarihi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin dağıtıcı firma,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin film afişi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin filmi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin fragman,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin hangi ülke yapımı,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin hasılat,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin imdb puanı,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin müziği,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin oyuncular,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin oyuncuları,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin senarist,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin süresi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin türkçe altyazılı fragman,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin türkçe ismi,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin yapımcısı,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin yönetmen,Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin yönetmeni
Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator Star Wars Episode V-The Empire Strikes Back Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator (Özgün adı: Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back), Irvin Kershner'ın yönettiği 1980 yapımı uzay operası filmi. Senaryoyu, George Lucas'ın hikâyesini temel alan Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett yazdı. Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin gösterime giren ikinci filmidir. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm...