Yukarı Bak

Up

Yukarı Bak (Özgün adı: Up), 2009 çıkışlı ABD yapımı 3 boyutlu komedi-drama macera türlerindeki animasyon filmi. Film Pixar Animation Studios tarafından yapılmış ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılmıştır. Film Cannes Film Festivali’nde yer aldı ve Kuzey Amerika galası 29 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşti.

Filmdeki Carl Fredricksen karakterini özgün İngilizce versiyonunda Edward Asner, Türkçe dublajlı versiyonunda ise Erol Günaydın seslendirmiştir. Film Türkiye’de 16 Ekim 2009’da gösterime girmiştir.

Gişede başarılı olan ve eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar alan Yukarı Bak, 82. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazandı.

Konusu

Genç Carl Fredricksen utangaç, sessiz bir çocuktur. Ünlü kaşif Charles F. Muntz’a hayrandır. Muntz’un, Güney Amerika’daki Cennet Şelaleleri’nde bulduğunu iddia ettiği devasa kuşun sahte iskeletini üretmekle suçlandığını öğrenince üzülür. Muntz oraya gidip onun canlısını yakalamadan dönmemeye yemin etmiştir. Bir gün Carl, Ellie (Elizabeth Docter) adında enerjik ve biraz da erkeksi hareketleri olan bir kızla arkadaş olur. O da Carl gibi bir Muntz hayranıdır. “Kulüp evini” (çevredeki terkedilmiş bir ev) Cennet Şelalesi manzaralı bir uçuruma taşıma isteğini Carl’a sır verir ve ona kendine yardımcı olması konusunda söz verdirtir. Carl ve Ellie sonunda evlenir ve onarılmış evde birlikte yaşlanırlar. Bu sürede Carl sırayla oyuncak balon satıcısı ve “zookeeper” olarak çalışır. Çocuk sahibi olamayan ikili defalarca Cennet Şelalesi’ne seyahat için para biriktirir; fakat sonunda daha acil ihtiyaçları için harcarlar. En sonunda Carl yaşlılığında yola çıkmaya karar verir; fakat Ellie aniden hastalanıp ölür ve onu yalnız bırakır.

Bir süre sonra, Carl kentsel gelişim tarafından çevrelenen evinde yaşamaya devam eder ve evi satmaya direnir. Posta kutusuna zarar verdiği için bir inşaat işçisini yaralamasıyla sona erer. Bu yüzden mahkeme evi boşaltıp huzurevine taşınmasına karar verir. Fakat Carl’ın aklına Ellie’ye verdiği sözü tutmasını sağlayacak bir fikir gelir: binayı yerinden kaldırmak için binlerce helyum balonu kullanıp evini geçici bir zepline çevirmek. Sonuncu rozeti olan “Yaşlılara Yardım” başarı rozetini kazanmak için Carl’ı rahatsız eden, Russell isimli genç bir Doğa Kaşifi kazara yolcusu olur.

Bir gök gürültülü sağanaktan kurtulduktan sonra, ev Cennet Şelalesi’ne bakan bir dağ geçidinin yanına iner. Carl ve Russell evi, hareketsiz kalması için kendilerine bağlarlar ve balonların havası kaçmadan önce şelaleye varmayı umarak vadinin etrafında yürümeye başlarlar. Daha sonra civcivlerine ulaşmaya çalışan uzun, renkli bir uçamayan kuşla (Russell’ın “Kevin” adını verdiği) ve sonra da konuşmasını sağlayan özel bir tasma takan, Dug isimli bir köpekle arkadaş olurlar.

Carl ve Russell Alpha adlı bir köpeğin önderliğindeki bir sürüyle karşılaşırlar. Onları Dug’ın ustası, yaşlanmış Charles Muntz’a götürürler. Muntz Carl ve Russell’ı zeplinine davet eder. Orada, yıllarının, Cennet Şelalesi’nde devasa kuşu araması rezaletiyle geçtiğini anlatır. Russell’ın safça Kevin’le olan arkadaşlığını açıklaması üzerine, Muntz becomes disturbingly hostile, prompting the pair, Kevin, and Dug to flee, chased by Muntz’s dogs. Muntz sonunda onlara yetişir ve Carl’ın evinin altında bir yangın başlatır. Böylece Carl’ı eviyle Kevin arasında bir seçim yapmak zorunda bırakır. Carl, Muntz’un kuşu almasına izin vererek yangını söndürmek için koşar. Carl ve Russell sonunda şelaleye varır; fakat Russell Carl’a kızgındır.

Evine yerleşen Carl üzgün bir şekilde Ellie’nin çocukluk albümüne gömülür. Evlilik fotoğraflarını ve Ellie’den yenisine devam etmesini söyleyen, “macera” için teşekkür notunu görünce şaşırır. Yeniden canlanan Carl Russel’a bakmak için dışarı çıkar ve onu, Kevin’ı kurtarmak için birkaç balonla uçarken görür. Mobilyalarını ve eşyalarını atıp evi boşaltır ve onu izlemeye yola çıkar.

Russell Muntz tarafından ele geçirilir; fakat Carl uçan seplini yönetip Russell’ı da, Kevin’ı da kurtarır. Muntz zeplinin çevresinde onları izler, sonunda Dug, Kevin ve Russell’ı Carl’ın evinde köşeye sıkıştırır. Muntz onlara çok yaklaşmışken, Carl Kevin’ı pencereden dışarı çıkması ve arkasına bağlı olan Dug ve Russell’la birlikte gemiye dönmesi için yemler. Onlardan sonra Muntz da sıçrar, fakat ayağına birkaç balon ip takılır ve düşerek ölür. Halatın kopmasıyla ev gözden uzağa, bulutlara doğru iner. Carl bunun en iyisi olduğunu kabul eder.

Carl ve Russell Kevin’ı civcivlerine kavuşturur. Daha sonra zeplinle birlikte şehre uçarlar. Russell’ın babası oğlunun Kaşif mezuniyetini kaçırınca, Carl Russell’a gururlu bir şekilde son rozetini sunar: üzüm sodası kapağı. Carl bunu Ellie ile ilk karşılaştığında ondan almıştı. İkisi zeplini de yakınlarına park edip dondurmalarıyla birlikte dükkanın dışındaki kaldırıma oturmuş, Russell ve babasının bir zamanlar yaptığı şekilde yapıp eğlenirler. Bu sırada, Carl’ın evi Ellie’ye verdiği sözdeki gibi Cennet Şelalesi’nin yakınındaki kayalığa indiği görülür.

Karakterler ve seslendirenler

Karakter İngilizce seslendiren Türkçe seslendiren
Carl Fredricksen Edward Asner Erol Günaydın
Russell Jordan Nagai Barış Onarıcı
Charles Muntz Christopher Plummer Ender Yiğit
Dug Bob Peterson Boğaçhan Sözmen
Alpha Bob Peterson Ali Ekber Diribaş
Beta Delroy Lindo Kerem Atabeyoğlu
Gamma Jerome Ranft Uğur Taşdemir
İnşaat Şefi Tom John Ratzenberger Aziz Güngör
Haber Spikeri David Kaye Murat Şen
Genç Ellie Elie Docter Melis Severcan
Genç Carl Jeremy Leary Tibet Töre
Bayan Polis Memuru Mickie McGowan Zamire Kasapoğlu
İnşaat İşçisi Steve Danny Mann Bora Severcan
Huzurevi Görevlisi George Donald Fullilove Rıza Karaağaçlı
Huzurevi Görevlisi A.J. Jess Harnell Murat Şenol
Omega Josh Cooley Tuğbey İstanbulluoğlu
Doğa Kaşifleri Başkanı Pete Docter Volkan Severcan
 • Seslendirme Yönetmeni – Volkan Severcan
 • Seslendirme Yönetmeni Asistanı – Demet Yiğitbaş
 • Kayıt Mühendisi – Murat Elgün
 • Çeviri – Murat Karahan
Yönetmen Pete Docter
Yapımcı Jonas Rivera
Senarist
 • Bob Peterson
 • Pete Docter
Hikâye
 • Bob Peterson
 • Pete Docter
 • Tom McCarthy
Oyuncular
 • Ed Asner
 • Christopher Plummer
 • Jordan Nagai
 • Bob Peterson
Müzik Michael Giacchino
Görüntü yönetmeni
 • Patrick Lin
 • Jean-Claudie Kalache
Kurgu Kevin Nolting
Stüdyo
 • Walt Disney Pictures
 • Pixar Animation Studios
Dağıtıcı Walt Disney Studios
Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i 29 Mayıs 2009
Süre 96 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $175 milyon
Hasılat $731.4 milyon

 

Yukarı Bakhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Yukarı_Bak.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Yukarı_Bak-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemUp filmi,Up filminin afişi,Yukarı Bak filmi,Yukarı Bak filminin afişi,Yukarı Bak filminin aldığı ödüller,Yukarı Bak filminin başrol oyuncuları,Yukarı Bak filminin bütçesi,Yukarı Bak filminin çıkış tarihi,Yukarı Bak filminin dağıtıcı firma,Yukarı Bak filminin film afişi,Yukarı Bak filminin filmi,Yukarı Bak filminin fragman,Yukarı Bak filminin hangi ülke yapımı,Yukarı Bak filminin hasılat,Yukarı Bak filminin imdb puanı,Yukarı Bak filminin müziği,Yukarı Bak filminin oyuncular,Yukarı Bak filminin oyuncuları,Yukarı Bak filminin senarist,Yukarı Bak filminin süresi,Yukarı Bak filminin türkçe altyazılı fragman,Yukarı Bak filminin türkçe ismi,Yukarı Bak filminin yapımcısı,Yukarı Bak filminin yönetmen,Yukarı Bak filminin yönetmeni
Yukarı Bak Up Yukarı Bak (Özgün adı: Up), 2009 çıkışlı ABD yapımı 3 boyutlu komedi-drama macera türlerindeki animasyon filmi. Film Pixar Animation Studios tarafından yapılmış ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılmıştır. Film Cannes Film Festivali'nde yer aldı ve Kuzey Amerika galası 29 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşti. Filmdeki Carl Fredricksen karakterini özgün İngilizce versiyonunda Edward Asner, Türkçe dublajlı versiyonunda ise Erol Günaydın seslendirmiştir. Film Türkiye'de 16 Ekim 2009'da gösterime girmiştir. Gişede...